SB PIN - PIERWSZE POLSKIE WARSZTATY PROJEKTU 24-26.04.2018

SB PIN - PIERWSZE POLSKIE WARSZTATY PROJEKTU 24-26.04.2018

W dniach 24-26.04.2018 w Gdyni odbyły się piąte projektowe a zarazem pierwsze "polskie" warsztaty międzynarodowego projektu SB PIN, które poświęcone były tematyce „Miast włączających”.
Warsztaty skupiały przedstawicieli władz samorządowych, instytucji ze Szwecji, Danii i Polski poświęcone były trzem głównym tematom a wśród nich: aktywnemu starzenie się i sposobom radzenia sobie z integracją społeczną i pokrewnymi tematami, sposobom pracy z osobami wykluczonymi społecznie, w tym z osobami niepełnosprawnymi oraz kwestiom bezrobocia/ zatrudnienia i rozwoju umiejętności osób w różnych grupach wiekowych.

INFORMACJE O PROJEKCIE:

Projekt SBPIN - South Baltic Public Innovators Network STHB.05.01.00-SE-0039/16 jest realizowany przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk w partnerstwie z organizacjami ze Szwecji i Danii w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk. Poświęcony jest on zwiększeniu za pośrednictwem gmin uczestniczących międzynarodowej zdolności do współpracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów. Podniesienie możliwości pozyskania partnera, nawiązania dobrych kontaktów i ułatwienia, pracy nad ideą projektową, m.in. dzięki wsparciu osób doświadczonych w zarządzaniu międzynarodowymi projektami, jak i specjalistów w konkretnych obszarach problemowych.

TEMAT WYDARZENIA I WPROWADZENIE:

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk jest odpowiedzialne za Work Package 5 pod tytułem „Zrównoważony rozwój miast, opieka nad osobami starszymi, miasta przyjazne wiekowi” w ramach projektu SP PIN. Ten panel tematyczny jest szeroki i umożliwił dopasowania właściwych tematów polskich warsztatów (a moja się odbyć dwa – kwiecień i wrzesień 2018) do tematyki zainteresowania partnerów, które zostały częściowo już skonsultowane w przeciągu czterech poprzednich warsztatów:

  • Dwóm poświęconym niebieskiemu wzrostowi, w tym morskiej i przybrzeżnej turystyce, ochronie wybrzeży, wód śródlądowych, innowacji w dziedzinie wody i monitoringu środowiska, które miały miejsce w Szwecji (Kristianstad)
  • Dwóm poświęconym zielonemu wzrostowi, m.in.. takim elementom jak energia odnawialna, zarządzania środowiskowe, zielone konstrukcje, zrównoważona turystyka, zarządzanie rolnictwem, ziemią i lasami, które miały miejsce w Danii (Koge)

DOTYCHCZASOWY PRZEBIEG WARSZTATÓW:

- W trakcie czterech dotychczasowych warsztatów zagranicznych udało się zaangażować 16 polskich gmin członkowskich Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w tym m.in Gminy Bartoszyce, Sępopol, Bisztynek, Gdańsk,  Cedry Wielkie, Elbląg, Zalewo, Iława, Puck, Dzierzgoń, Sztum, Górowo Iławieckie, Tolkmicko, Mikołajki Pomorskie, Braniewo, Olsztyn

- Do tej pory odbyły się dwa warsztaty poświęcone : „niebieskiemu wzrostowi”, obydwa miały miejsce w Inkubatorze i Parku Naukowo Technicznym Krinova w Kristianstad (Szwecja) oraz dwa dedykowane „zielonemu wzrostowi” w Gminie Køge (Dania)

- Warsztaty skupiają przedstawicieli lokalnych samorządów, pracowników cywilnych i administracyjnych oraz polityków z trzech krajów (ogólna liczba uczestników poszczególnych warsztatów oscyluje w wysokości 35-40 osób (delegacje około 10 osób – reprezentanci gmin z danego kraju plus dodatkowo uczestnicy z terenu danego kraju (tu może być zwiększona liczba ze względu na unikniecie kosztów transportu oraz partnerzy projektowi i stowarzyszeni – ok 10 osób

INFORMACJE O WARSZTACIE:

Podczas planowania warsztatów polskich pracownicy Stowarzyszenia skupili się na podniesieniu poziomu wiedzy partnerów krajowych i zagranicznych w dziedzinie praktycznych rozwiązań stosowanych w naszych gminach i instytucjach, a zwłaszcza elementów miękkich związanych ze zrównoważonym rozwojem przejawiającej się w praktycznej aktywizacji i włączaniu w życie społeczne, kulturowe, polityczne różnych grup społecznych.

W trakcie dwu i półdniowych warsztatów projektowych w Gdyni połączonych z wizytami studyjnymi ponad 50 przedstawicieli reprezentujących różne grupy środowiskowe i zawodowe rozwijali pomysły i rozmawiali o wspólnych zagrożeniach oraz możliwościach współpracy zarówno tych obecnych jak i dotyczących przyszłości. W trakcie warsztatów odbyły się również tematyczne wizyty studyjne w Centrum Aktywności Seniora (Gdynia), Centrum Adaptacyjnym „Razem” (Puck) oraz w Laboratorium Innowacji Społecznych „Wymiennikownia” (Gdynia)

Link do prezentacji warsztatowych: https://bit.ly/2KMWB3f

Wiecej informacji w załączeniu:

- Podsumowanie polskich warsztatów
- Informacje o warsztatach i wytworzone idee projektowe (ENG.)

Dołączone pliki:
Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Wrzesień 2021
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 1 2 3
4
5
6
7
8
9
10

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk