CULART II - zakończenie szkoleń przedstawicieli instytucji kultury

Program Współpracy transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013

W ramach projektu CULART II zakończyliśmy szkolenia dla dwóch ostatnich grup - przedstawicieli instytucji kultury z Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. W Elblągu odbyły się 4 sesje szkoleniowe, a kolejne 4 odbyły się w Svetlogorsku. Każda z grup odbyła po 4 sesje, które odbywały się od 13 października do 5 grudnia 2014r.. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk było odpowiedzialne za organizację sesji w Polsce, partnerzy rosyjscy - Centrum Edukacyjno-Metodyczne w Kaliningradzie, odpowiadali za sesje w Obwodzie Kaliningradzkim.

~~Tematy spotkania w Elblągu sesji pierwszych obu grup: Polityka kulturalna (pojęcie, modele, instrumenty, wytyczne europejskie) jako tło rozwoju świata kultury; lokalny kapitał kulturowy (dziedzictwo, tradycje, itp.) jako potencjał kulturowy oraz marketing i PR w dziedzinie kultury.
Tematy spotkania w Svetlogorsku sesji drugich obu grup: Jak strukturyzować organizację/administrację oraz zarządzanie kadrami; opracowanie planu rozwoju organizacji; międzynarodowa współpraca w dziedzinie kultury; projekty w organizacji kultury.
Tematy spotkania w Elblągu sesji trzecich obu grup: Jak przyciągnąć nowych odbiorców; rozwój i promocja nowych produktów i usług kulturalnych.
Tematy spotkania w Svetlogorsku sesji czwartych obu grup: Dostęp do finansowania i praca ze sponsorami; fundrising, crowdsourcing, crowdfunding; zarządzanie finansami, budżetowanie.
Sesje były prowadzone przez doświadczonych trenerów metodami warsztatowymi, przy aktywnym zaangażowaniu wszystkich osób, w oparciu o „burzę mózgów”, w grupach mieszanych – polsko-rosyjskich. Uczestnikami byli przedstawiciele m.in.: centrów kultury i rekreacji, domów kultury, młodzieżowych domów kultury, pałaców kultury, miejsko-gminnych centrów kultury, szkół artystycznych, dziecięcych szkół artystycznych, bibliotek, sekcji kulturalnych miejskich ośrodków pomocy, wydziałów kultury i promocji urzędów miejskich, itp.. Szeroka tematyka sesji dawała możliwość także wymiany doświadczeń na gruncie zawodowym. Pomiędzy uczestnikami polskimi i rosyjskimi trwały długie dyskusje na tematy funkcjonowania ich wzajemnych instytucji. Uczestnicy na tyle dobrze się rozumieli, że współpraca niektórych rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania sesji szkoleniowych. Relacje były nawiązywane nie tylko w kontaktach polsko-rosyjskich, co miało wynikać z projektu, ale także pomiędzy polskimi uczestnikami, którzy podkreślali, że w ich dziedzinie zawodowej są duże  potrzeby takich spotkań w celu dzielenia się doświadczeniami.
Gromadzimy wszelkie uwagi wszystkich grup szkoleniowych by dobrze przygotować się do podsumowania działań zrealizowanych w ramach projektu CULART II.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Lipiec 2020
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 1 2
3
4
5
6
7
8
9

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk