„InformacJa” – Transgraniczna konferencja Polska-Rosja 25-26.09.2013

„InformacJa” – Transgraniczna konferencja Polska-Rosja 25-26.09.2013

25 i 26 września, w Juracie, Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk zorganizowało polsko-rosyjską konferencję „InformacJa w przestrzeni internetowej". Uczestnikami ze strony polskiej byli zarówno reprezentanci Stowarzyszenia, jak i przedstawiciele środowisk artystycznych oraz dziennikarze. Zza granicy przyjechało do nas ponad 20 Rosjan z organizacji rządowych oraz obywatele Obwodu kaliningradzkiego, których praca związana jest z m.in. ze współpracą transgraniczną. 

Konferencja, prowadzona metodą „Open Space”, miała miejsce w ramach projektu  “Euroregionalne Centrum Informacji – współpraca z Obwodem Kaliningradzkim”.  Sposób prowadzenia rozmów, jaki zastosowano w czasie tego spotkania, czyli Metoda Otwartej Przestrzeni pozwala na bezpośrednie rozmowy uczestników bez narzucania z góry tematów, które mogłyby nikogo nie zainteresować. Dzięki temu możliwe były gorące i wartościowe dyskusje. 


Głównym celem, oprócz nawiązania nowych kontaktów i zapoznania się z partnerami z Rosji, było wdrożenie ulepszeń i poprawek do wspólnie tworzonego portalu  internetowego „Eurobalt.org.pl (panel na ten temat toczył się w grpir A Zumkowskiej-Pawłowicz, zarządzającej stroną, pomysłodawvczynią i tłumaczką ) . Dyskusje, jakie miały miejsce w czasie konferencji związane były głównie  z tym, co jeszcze powinno znaleźć się w serwisie by był przyjazny zarówno dla Polaków, jak i Rosjan.


Uczestnicy omawiali także inne, istotne tematy, jak m.in. wspólne obchody rocznic wydarzeń historycznych, tworzenie nowych turystycznych szlaków.  Nie pominięto również spraw związanych z trudnościami, jakie mogą mieć polscy przedsiębiorcy zakładający biznes w Kaliningradzie,  rozmawiano też o kulturowych różnicach między Polakami, a Rosjanami. 


We wspólnym podsumowaniu spotkania uczestnicy podkreślali przede wszystkim fakt, iż zostały nawiązane nowe, wartościowe kontakty, co będzie mieć odzwierciedlenie w zintensyfikowaniu ścisłej współpracy. Kolejne spotkanie planowane jest na listopad, tym razem na terytorium Obwodu. 

 


Dodaj komentarz

Konferencja Jurata 25-26.2013

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Wrzesień 2021
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 1 2 3
4
5
6
7
8
9
10

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk