Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


REDA - GMINA MIEJSKA

Adres: 84-240 Reda, ul. Gdańska 33
Telefon: +48 58 678-80-00
E-mail: sekretariat@reda.pl
Strona www: www: www.reda.pl

Miasto Reda

to spokojne i ciche miasteczko, które wraz z Rumią i Wejherowem tworzy Małe Trójmisto Kaszubskie - praktycznie jeden organizm miejski. Od swego zarania była to osada przemysłowa, korzystająca z rzeki Redy jako arterii komunikacyjnej. Obecnie to dynamicznie rozwijające się miasto, położone pośród pagórków i lasów na skraju Pradoliny Kaszubskiej, na przecięciu wielu szlaków turystycznych posiadające znakomite walory wypoczynkowe.

Bardzo szybki rozwój Redy pod koniec XX wieku miał związek z budową osiedla bloków z mieszkaniami dla pracowników budowanej w latach 1982–1990 Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.

Z uwagi na swoje położenie geograficzne, tereny przeznaczone pod budownictwo, istniejącą i powstającą infrastrukturę miasto stwarza doskonałe warunki do zamieszkania. Osoby preferujące aktywny styl życia  mają do dyspozycji nowoczesny, bardzo dobrze wyposażony, z bogatym zapleczem boisk i kortów, Miejski Ośrodek  Sportu i Rekreacji.

Na aktywny odpoczynek niezależnie od pory roku i życie w harmonii z naturą pozwala mieszkańcom położony w centrum miasta nad rzeką Redą - Miejski Park Rodzinny - zielone serce Redy. Ofertę kulturalną miasta wzbogaca działalność Miejskiego Domu Kultury, który funkcjonuje jako Fabryka Kultury. Organizuje ona dla mieszkańców Redy i gości szeroki wachlarz licznych imprez rozrywkowo – kulturalnych i zajęć w kołach zainteresowań.

Reda jest miastem wielu kultur, a kultura Kaszubska jest wciąż żywa. Prężnie działa tu oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Działają tu dwa zespoły folklorystyczne: Redzanie oraz Modroki. W Miejskiej Bibliotece Publicznej znajduje się stała ekspozycja ciekawych rzeźb w drewnie, znanych kolorowych ptaszków, figur o charakterze sakralnym i świeckim, nieżyjącego już twórcy ludowego Izajasza Rzepy, który znacząco wzbogacił Kaszubską sztukę ludową.  W 2015 r. zorganizowaliśmy niezapomnianą imprezę kulturalną, jaką był XVII Światowy Zjazd Kaszubów w Redzie. Niebawem zostanie otwarty w Redzie unikatowy na skalę kraju kompleks rekreacyjny Aquasfera z parkiem wodnym.

PODSTAWOWE DANE:

Gmina Miasto Reda jest gminą miejską. Powierzchnia gminy obejmuje 3342.9335 ha (33,42 km2) i zamieszkuje ją blisko 24 tys. osób.

Reda jest ważnym organizmem  miejskim w ramach Aglomeracji Trójmiejskiej, zwłaszcza w jej północnej części. Z uwagi na swoje korzystne położenie geograficzne i dobre skomunikowanie z Trójmiastem jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Reda jest miastem młodym, o czym świadczy wiek mieszkańców (ponad 40 % z nich nie przekroczyła 30 roku życia). Dlatego też redzki samorząd konsekwentnie  pracuje nad poszerzaniem oferty terenów przeznaczonych pod budownictwo, rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej i społecznej, aby miasto było nie tylko sypialnią, lecz także atrakcyjnym miejscem do pracy i wypoczynku.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Sierpień 2020
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk